Závěrečná konference XXIV. ročníku Pražského studentského summitu

Pražský studentský summit (dále „PMUN“) je vzdělávací projekt, který pořádá Asociace pro mezinárodní otázky. V letošním roce se ho zúčastnilo více než 300 studentů středních i vysokých škol z celé České republiky.

Základem projektu je vzdělávat mladé lidi především prostřednictvím simulace jednání klíčových mezinárodních organizací – OSN, NATO a EU. Studenti zastávali role diplomatů, rozšiřovali si své faktografické znalosti, učili se pracovat s informacemi a zdokonalovali své rétorické, vyjednávací či argumentační schopnosti. Philip Rybníkář ze třídy 3S, který velice úspěšně v předchozích dvou letech reprezentoval naši Střední průmyslovou školu na Proseku, byl zapojen do modelu Environmentálního shromáždění modelu OSN-UNEA a zastupoval členský stát OSN Albánii.

Letošní ročník vyvrcholil závěrečnou konferencí, jejíž zahájení proběhlo ve čtvrtek 21. 3. 2018 v Hotelu Ambassador – Zlatá Husa na Václavském náměstí. Hlavními hosty byli Stephen B. King, velvyslanec USA v ČR, Alexandr Vondra (bývalý ministr zahraničí a velvyslanec ČR v USA), Tomáš Sedláček, významný český ekonom působící v ČSOB a na Univerzitě Karlově a Libuše Šmuclerová, ředitelka Czech News Center.

Pan Stephen B. King se ve svém projevu mimo jiné zmínil o hybridní válce s Ruskem a jeho záměrech na půdě EU. Následovala diskuze věnované Evropě po brexitu, kterou moderovala Světlana Witowská, na kterou navázaly projevy bývalých úspěšných členů přípravného týmu PMUN (např. poslance Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR pana Jana Lipavského), kteří se podělili o své zkušenosti, jak jim summit pomohl v jejich kariéře. V odpoledním programu byly předneseny projevy delegátů vylosovaných zemí. Letos byl počet projevů zredukován na polovinu.

Po čtvrtečním slavnostním zahájení konference pokračovala třemi jednacími dny v hotelu Olympik. Během těchto dnů účastníci PMUN simulovali jednání mezinárodních organizací OSN, NATO a EU a zúročili tak znalosti nabité během přípravné části projektu, která probíhala na Právnické fakultě Univerzity Karlovy a na Vysoké škole ekonomické v Praze. Konference PMUN byla zakončena simulací Valného shromáždění OSN.

Chtěl bych tímto poděkovat Philipovi Rybníkářovi, který se již potřetí aktivně zapojil do tohoto projektu a vzorně reprezentoval naši školu. Více informací naleznete na internetových stránkách www.studentsummit.cz.

Ing. Petr Šimek

26.3.2019© 2013 - 2019, Střední průmyslová škola na Proseku.