Závěrečná konference XXIII. ročníku Pražského studentského summitu

Pražský studentský summit je vzdělávací projekt, který pořádá Asociace pro mezinárodní otázky. V letošním roce se ho zúčastnilo více než 300 studentů středních i vysokých škol z celé České republiky.

Základem projektu je vzdělávat mladé lidi především prostřednictvím simulace jednání klíčových mezinárodních organizací – OSN, NATO a EU. Studenti zastávali role diplomatů, rozšiřovali si své faktografické znalosti, učili se pracovat s informacemi a zdokonalovali své rétorické, vyjednávací či argumentační schopnosti. Student naší školy Philip Rybníkář ze třídy 2S byl zapojen do modelu OSN a zastupoval Afghánistán.

Letošní ročník vyvrcholil závěrečnou konferencí, jejíž zahájení proběhlo dne 9. 3. 2018 v Hotelu Ambassador – Zlatá Husa na Václavském náměstí. Mezi hosty, kteří na ní přednesli své projevy, lze uvést velvyslance Spojených států amerických Stephena B. Kinga, předsedkyni Akademie věd ČR Evu Zažímalovou, bývalého náčelníka Generálního štábu Armády ČR Jiřího Šedivého, ředitele Člověka v tísni Šimona Pánka, kandidáta na prezidenta ČR Marka Hilšera či novinářku DVTV Danielu Drtinovou. Následovaly projevy jednotlivých delegátů.

Následné třídenní zasedání se konalo v prostorách Kongresového centra Praha, kde v jednotlivých simulovaných orgánech proběhla jednání o agendě, na níž se studenti připravovali během pěti předcházejících sobotních přípravných setkání na Vysoké škole ekonomické v Praze.

Philip Rybníkář zastupoval Afghánistán v UNODC –  Úřadu pro drogy a kriminalitu. Na programu jednání byly následující body: Obchod s drogami, Námořní kriminalita a Počítačová kriminalita. Pro Afghánistán byl důležitý zejména bod týkající se obchodu s drogami a počítačové kriminality, protože v této zemi se ročně vyprodukuje 75-90% světové produkce heroinu a sídlí zde teroristická organizace Talibán.

Chtěl bych tímto poděkovat Philipovi Rybníkářovi, že se aktivně zapojil do tohoto projektu a vzorně reprezentoval naši SPŠ na Proseku. Více informací naleznete na internetových stránkách www.amo.cz/prazsky-studentsky-summit/.

Ing. Petr Šimek

15.3.2018© 2013 - 2019, Střední průmyslová škola na Proseku.