Závěrečná exkurze v rámci DofE Jaderné dovednosti ČEZ

12. 5. 2023 proběhla závěrečná exkurze v JE Dukovany v rámci DofE Jaderné dovednosti, které se zúčastnili vybraní žáci naší školy (Michal Pancl a Dominik Novotný – 3Ea) společně s vyučujícím Ing. Vladimírem Křivkou, Ph.D. Během tří měsíců žáci pilně studovali zaslané materiály o jaderné elektrárně od společnosti ČEZ. Součástí jaderné dovednosti byly i 3 exkurze v JE Dukovany (primární okruh, sekundární okruh a elektro). Na závěrečné exkurzi jsme viděli třífázový synchronní generátor, přivedení budícího proudu na rotor generátoru přes uhlíkové kartáče, vyvedení elektrické energie z elektrárny přes blokový transformátor do sítě a sklad použitého paliva. Na závěr proběhlo celkové zhodnocení všemi účastníky a obdrželi jsme certifikáty o absolvování DofE Jaderné dovednosti ČEZ.

Kurz Jaderné dovednosti byl zajímavou zkušeností. Získali jsme nové cenné znalosti a podívali jsme se do míst, kam se podívá jen málokdo a utvrdilo nás to, že největší důraz v JE Dukovany je na jadernou bezpečnost. JE Dukovany patří dlouhodobě podle měřítek WANO (World Assotiation of Nuclear Operators) mezi pětinu nejlépe provozovaných jaderných elektráren na světě.

1.6.2023