Superfinále MerkurPerFEKT Challange

28. ledna 2020 se konalo v Brně superfinále 7. ročníku soutěže MerkurPerFEKT Challange. Soutěž pořádala Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií (FEKT), VUT v Brně. Během superfinále bojovalo o nejlepší umístění 9 týmů, které postoupily z první části soutěže (listopad 2019), kde bylo celkem 50 týmů. Z naší školy postoupil jeden ze dvou zúčastněných týmů listopadové části soutěže.

Soutěžící měli v superfinále úlohu Závodní vozítko s pohyblivým ramenem. Úkolem týmu bylo postavit ze stavebnice Merkur vozítko s robotickou rukou řízené drátovým dálkovým ovladačem, které umí převést náklad po vytyčené dráze a umístit ho do skladu. Rozhodoval nejrychlejší čas a převezení nákladu. Každý tým měl k dispozici pohonnou jednotku s výkonovým řídícím modulem, ultrazvukový detektor vzdálenosti, pákový ovladač, základní desku Arduino UNO a vývojové prostředí pro Arduino. Cílem práce bylo mechanické sestavení vozidla, propojení hardwarových komponentů a naprogramování desky Arduino algoritmem umožňujícím projet vytvořenou dráhu v co nejrychlejším čase a splnit dílčí bodované úkoly (protikolizní systém – využití ultrazvukového čidla, detekce startovací a cílové čáry se signalizací červené LED diody, během jízdy v měřeném úseku rozsvícení zelené LED diody).

Náš tým s názvem Jazdaa, ve složení Radek Tonar – 3EB, Petr Kynčl 2EB, Tomáš Machač a Jan Dedera 2EA, se umístil na děleném 4. až 9. místě (1. z pražských škol). Hodnocení jednotlivých týmů bylo vyrovnané a rozhodovaly detaily. Pro žáky byla soutěž motivačním prvkem ve výchovně-vzdělávacím procesu, který splnil účel a žáci získali ještě větší zájem o předmět Programování, Mechatronika a Elektrotechnika a elektronika a jsou odhodláni se zúčastnit dalšího ročníku soutěže ještě s větším nasazením a znalostmi, které během roku získají.

Ing. Vladimír Křivka, Ph.D.

5.2.2020

Archivy© 2013 - 2023, Střední průmyslová škola na Proseku.