Společná DofE expedice se SZŠ Trutnov

V rámci neformálního volnočasového vzdělávání, které realizujeme na SPŠ na Proseku prostřednictvím programu Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu – DofE, se expediční skupina vydala na výpravu do Krkonoš.

V pátek 21. 4. 2023 po vyučování jsme jeli vlakem s několika přestupy z Prahy do Trutnova. Po příjezdu jsme byli na prohlídce Střední zdravotnické školy v Trutnově, kde nás nejvíce nadchla 3D Cave učebna, která simuluje v trojrozměrném prostředí reálný svět do nejmenších detailů. Dokonale umí zobrazit například lidské tělo zevnitř – všechny orgány, tepny a žíly. Věrně dokáže napodobit také operace. Budoucí zdravotníci tak můžou vidět už ve školní učebně to, k čemu by se jinak dostali nejdříve při praxi. Školou nás provázela projektová manažerka školy Mgr. Ing. Miluše Matějcová a vychovatelka domova mládeže Bc. Iva Horná. Po prohlídce školy jsme se odebrali na internát, kde jsme spali v klubovně.

V sobotu 22. 4. 2023 byla naším cílem chata Petráška, která se nachází ve výšce 1111 m n. m. na Klínové louce v Krkonoších. Na Klínovou louku se vydaly celkem 3 skupiny a každá zvolila jinou trasu. DofE skupina se SZŠ Trutnov se ráno přemístila z Trutnova do Strážného školní sanitkou a dále stoupala ze Strážného podél Klínového potoka až na chatu Petrášku. V dalších 2 skupinách byli Dofáci z Proseka, kteří se přemístili z Trutnova do Pece pod Sněžkou autobusem. První skupina šla z Pece pod Sněžkou kolem Hnědého vrchu, chaty Na Rozcestí, Klínové boudy až na Petrášku. Druhá skupina zvolila nejdelší a nejnáročnější trasu. Skupina šla z Pece pod Sněžkou, přes Úpské údolí, Obří Důl, vodopády Rudného potoka na Obří sedlo, kde jsme si uvařili oběd. Někteří ze skupiny se vydali zdolat nejvyšší horu České republiky, Sněžku. Z Obřího sedla jsme dále pokračovali přes zasněžené Úpské rašeliniště, Luční boudu, boudu Výrovku, Chalupu Na Rozcestí, Klínové boudy až na Chatu Petráška. Poslední skupina dorazila do dnešního cíle těsně před západem Slunce. Po společné večeři jsme měli dostatek času na sdílení zážitků z programu DofE a navázání nových přátelství.

V neděli 23. 4. 2023 jsme se po snídani a úklidu chaty společně vydali kolem Přední Planiny, Hnědých skal a Strážného do Vrchlabí, kde jsme ukončili DofE Expedici a rozloučili se s Dofáky ze SZŠ Trutnov. Dofáci z Proseka se před dlouhou cestou vlakem do Prahy posilnili obědem. Počasí nám během víkendu přálo. Ještě teď jsme všichni plní zážitků. Děkujeme SZŠ Trutnov za společnou expedici, zejména paní vychovatelce Bc. Ivě Horné.

Zájemci z naší školy o program DofE naleznou veškeré informace na www.dofeprosek.cz. Pro přihlášení do programu DofE kontaktujte koordinátora našeho místního DofE centra emailem – vladimir.krivka@sps-prosek.cz

Ing. Vladimír Křivka, Ph.D.

10.5.2023

Archivy© 2013 - 2023, Střední průmyslová škola na Proseku.