Seminář od firmy GasNet

19. 4. 2023 podvečer se konal seminář Vodík, biometan, technologie, IT. Ovlivni budoucnost plynu, kterého se účastnilo několik žáků ze 2Ea, 3Ea, 3Eb a 4Ea společně s vyučujícím Vladimírem Křivkou. Seminář pořádala firma GasNet společně s Kariérním centrem ČVUT v Praze. V rámci semináře byla představena firma GasNet, stručná historie plynárenství u nás, projekty související s problematikou nových plynů v plynárenských soustavách a dlouhodobých vizích rozvoje vč. přechodu ze zemního plynu na vodík, současné profese v plynárenství a jejich rozvoj s novými technologiemi, stáže v energetice očima našich trainees. Na konci semináře proběhla vědomostní soutěž, kterou nečekaně vyhrál Vladimír Křivka.

GasNet je největším distributorem zemního plynu (kritické infrastruktury) v České republice, který zajišťuje spolehlivé a bezpečné dodávky plynu pro více než 2,3 milionu odběratelů 365 dní v roce, 24 hodin denně. GasNet spravuje 65 tisíc kilometrů plynovodů ve všech regionech Česka kromě Prahy a Jihočeského kraje

Česká republika už není závislá na ruském zemním plynu. Náhrada přišla rychle z Norska a v podobě LNG. Cena plynu klesla na úroveň před vypuknutím války na Ukrajině. Po plynárenské krizi přichází uklidnění. Může se zdát, že plynaře čeká fáze stabilizace. Ale opak je pravdou. Plynárenství stojí na prahu největší transformace od dob průmyslové revoluce. Lídr v tuzemské distribuci plynu, společnost GasNet, má ambiciózní plán. Zemní plyn chce nahradit obnovitelným vodíkem. Kromě technologií firma investuje do lidí, vzdělávání a mění firemní kulturu.

Další přednáška od firmy GasNet proběhne 4. 5. 2023 od 15:00 na VŠCHT v Praze, budova A, místnost Uhelna. Tématem bude Současnost a budoucnost plynu. Registrace není nutná. V závěru přednášky proběhne soutěž o věcné ceny. Všichni jsou vítáni.

26.4.2023

Archivy© 2013 - 2024, Střední průmyslová škola na Proseku.