Novinky v oboru Mechatronika: část výuky předmětu Programování na 3D tiskárnách

Stávající i budoucí žáci oboru Mechatronika, kteří mají studijní plán dle aktualizovaného školního vzdělávacího programu, absolvují výuku předmětu Programování částečně na 3D tiskárnách. 3D tiskárna je typickou ukázkou mechatronického výrobku. Jedná se o mechanickou soustavu (strojírenství) s elektronickými částmi (elektrotechnika), automaticky řízenou (automatizace) naprogramovaného pomocí programovacího jazyka, podobného C (informatika).

3D tisk je moderní výroba prototypů vyznačující se rychlostí i ekonomičností. Navíc jste mnohdy schopni vytisknout modely, které jsou běžnými technologiemi nevyrobitelné. V současné době je k tomuto účelu 1 tiskárna RepRap i3 a nákup dalších 3 tiskáren RepRap se v dohledné době plánuje. Učebna vybavená těmito 3D tiskárnami se nachází v budově školy v Letově.

Kromě výuky 3D tisknu na základě naprogramovaného modelu se žáci oboru Mechatronika seznámí i s 3D tiskem modelu přímo z CAD dat (STL) v rámci předmětu Metody virtuálního prototypování a to na profesionální 3D tiskárně Z-Print Z510, která umožňuje tisknout 24 bitové barevné 3D modely. Tato laboratoř se nachází v hlavní budově školy na Proseku.

9.3.2014

Archivy© 2013 - 2023, Střední průmyslová škola na Proseku.