Nejrychlejší čas na Robotiádě v disciplíně čára s řídící kostkou Lego NXT

Naše škola se již potřetí za sebou účastnila mezinárodní robotické soutěže Robotiáda v Brně, která se konala 8.2.2019. Letošního šestého ročníku se účastnilo 160 týmů a celkem bylo k vidění 380 robotů v akci. Náš tým Oheň retardující kabel sestavil 3 roboty, každý z nich bojoval o co nejlepší umístění v jiné disciplíně.

Náš tým byl nejúspěšnější v soutěžní disciplíně čára, kdy autonomní robot musí sledovat černou čáru a projet po ní danou trať v co nejkratším čase.

Náš robot zajel nejrychlejší čas s řídící kostkou Lego NXT, avšak na startovním poli byli i roboti s řídící kostkou EV3. Celkově (NXT a EV3) se tedy náš robot umístil na 51 místě ze 102.

Dále jsme se zúčastnili soutěže dálkový medvěd, kdy robot musí najít medvěda v hracím poli a přivézt ho zpět domů. Robot je dálkově ovládán. V této disciplíně jsme se umístili na 32 místě z 54 soutěžících týmů.

Poslední robot s krycím názvem Jazdaaa byl zkonstruován na soutěžní disciplínu sprint, kdy autonomní robot musí projet co nejrychleji rovnou 10m dráhu. Tréninkové jízdy byly bez problémů, ale bohužel při všech závodních jízdách se vyskytly problémy, při kterých robot nesplnil požadovanou trajektorii pohybu a při jízdě se dotkl mantinelů dráhy a tím pádem jsme byli jedním z 61 týmů, který nedojel ani v jedné jízdě. Celkem se sprintu účastnilo 99 týmů.

Na soutěži jsme navázali nová meziškolní ba i multikulturní přátelství jak mezi učiteli, tak mezi žáky. Během akce tedy naši žáci Během soutěže jsme měli i čas si prohlédnout interaktivní expozici zábavného vědeckého parku Vida. Při cestě ze soutěže na hlavní vlakové nádraží v Brně jsme si užívali cestování šalinou a kochali se krásami druhého největšího města České republiky.

S roboty se chystáme na Robotický den, který se bude konat od 31. 5. do 2. 6. 2019. Do té doby se pokusíme u našich robotů zvýšit spolehlivost a rychlost, dále se chystáme i na soutěže s nestavebnicovými roboty, například na autonomní minisumo či na freestyle s robotickým broukem pohybujícího se ze světlem.

Pokud by chtěl někdo z řad žáků naší školy doplnit soutěžní tým, napište mi e-mail: vladimir.krivka@sps-prosek.cz.

Více informací o Robotickém dnu 2019 naleznete na www.robotickyden.cz

vedoucí robotického týmu Oheň retardující kabel
Ing. Vladimír Křivka, Ph.D.

26.2.2019

Archivy© 2013 - 2023, Střední průmyslová škola na Proseku.