Exkurze v ABB Robotika

S firmou ABB Robotika naše škola spolupracuje již druhým rokem. V posledních dvou letech byli někteří studenti v této firmě na souvislé dvoutýdenní praxi.

V minulém i letošním školním roce navštívili vybraní studenti, se zájmen o robotiku, z 1EA, 1EB a 1T  s vyučujícím elektrotechniky Ing. Vladimírem Křivkou ABB Robotika ve Vestci u Prahy. Exkurze se uskutečnila v pátek 17. 6. 2016.
Exkurze začala přednáškou, kde jsme byli poučeni o bezpečnosti v rámci objektu, dozvěděli jsme se něco málo o historii firmy ABB. Následně jsme byli seznámeni s portfoliem produktů společnosti, naučili jsme se co je to robotika, jaké jsou hlavní součásti průmyslových robotů, jak se roboti rozdělují a jaké mají využití jak v běžném životě, tak v průmyslových aplikacích. Studenty také zajímala možnost souvislé praxe, brigády, zaměstnání. Následovala krátká ukázková videa robotů.

Shrnující video o robotech ABB si můžete prohlédnout na: www.youtube.com/watch?v=FpIBuDdO6D4

Poté jsme se přemístili do haly, kde jsme viděli malé muzeum starých průmyslových robotů ABB. Viděli jsme také robotické svařovací pracoviště (box), průmyslového robota IRB 6600. S robotem IRB 6600 pracovali naši studenti během souvislé praxe a byla nám předvedena jejich práce. Nejvíce nás však zaujal robot YuMi. YuMi je průmyslový robot se dvěma pažemi pro montáž drobných součástek, který dokáže bezpečně spolupracovat s člověkem. Zařízení tvoří flexibilní paže (pro pohyb využívá 14 os), systém podávání součástek, kamerový systém umísťování součástek a robotické řízení na špičkové úrovni. YuMi je vizí budoucnosti. YuMi mění způsob našeho uvažování o automatizaci montáže. YuMi znamená „You and Me”, tedy „ty a já“. Spolupráce pro vytváření nekonečných možností. Oficiální uvedení YuMi na trh se uskutečnilo na veletrhu v Hannoveru 13. dubna 2015. Robota YuMi jsme viděli v akci a mohli jsme si na něj sáhnout, když byl v provozu.

Na závěr studenti měli možnost vyzkoušet si práci s robotem na vlastní kůži. Konkrétně si studenti vyzkoušeli školicího robota IRB 120 a s jeho pomocí projeli bludištěm nebo nakreslili obrázek. Všichni účastníci obdrželi malý dárek – flash disk ve tvaru robotického ovladače.
Exkurze byla vhodným motivačním prostředkem pro studium. Studenti se dozvěděli mnoho nových informací příjemnou formou, které si budou někteří z nich pamatovat velice dlouho.
Ing. Vladimír Křivka

bludisteYuMi

IRB6600

 

22.6.2016© 2013 - 2019, Střední průmyslová škola na Proseku.