EXKURZE UHELNÉ ELEKTRÁRNY LEDVICE

V pátek 23. 6. 2023 se třída 1EA společně s vyučujícími Ing. Vladimírem Křivkou, Ph.D., Pavlem Bórikem a Dominikem Šmejkalem zúčastnila exkurze do uhelné elektrárny Ledvice, která spadá pod skupinu ČEZ. Cílem exkurze bylo rozšíření znalostí o možných zdrojích výroby tepelné energie.

Během exkurze se studenti dozvěděli mnoho poznatků o výrobě tepla z uhlí, ale také o funkci elektrárny a výrobě vedlejších produktů uhelné elektrárny, které jsou mnohdy potřeba například při výstavbě dálnic a silnic.

Studenti měli možnost nahlédnout pod pokličku strojního a systémového vybavení elektrárny, aneb centrálního mozku čili velína elektrárny. Jelikož elektrárna byla v provozu údržba, viděli jsme tak zblízka i turbíny, spalovací kotle, mlýnky na uhlí a mnoho dalšího. Konec exkurze završila na vrcholku 140 metrů vysoké věže elektrárny, odkud se naskytl báječný výhledem do místního okolí.

Celá exkurze probíhala s odborným výkladem, rovněž spolu s historkami a příhodami za celou dobu provozu této mladé, leč na pokraji vymizení, uhelné elektrárny.

A co říci na závěr? Exkurze uhelné elektrárny Ledvice byla moc hezkým doplňujícím programem, protože samotná cesta vlakem do Ústí nad Labem byla stejně větším zážitkem.

Pavel Bórik
učitel praktických předmětů