EXKURZE UHELNÉ ELEKTRÁRNY LEDVICE

V pátek 23. 6. 2023 se třída 1EA společně s vyučujícími Ing. Vladimírem Křivkou, Ph.D., Pavlem Bórikem a Dominikem Šmejkalem zúčastnila exkurze do uhelné elektrárny Ledvice, která spadá pod skupinu ČEZ. Cílem exkurze bylo rozšíření znalostí o možných zdrojích výroby tepelné energie.

Během exkurze se studenti dozvěděli mnoho poznatků o výrobě tepla z uhlí, ale také o funkci elektrárny a výrobě vedlejších produktů uhelné elektrárny, které jsou mnohdy potřeba například při výstavbě dálnic a silnic. 

Studenti měli možnost nahlédnout pod pokličku strojního a systémového vybavení elektrárny, aneb centrálního mozku čili velína elektrárny. Jelikož elektrárna byla v provozu údržba, viděli jsme tak zblízka i turbíny, spalovací kotle, mlýnky na uhlí a mnoho dalšího. Konec exkurze završila na vrcholku 140 metrů vysoké věže elektrárny, odkud se naskytl báječný výhledem do místního okolí.

Celá exkurze probíhala s odborným výkladem, rovněž spolu s historkami a příhodami za celou dobu provozu této mladé, leč na pokraji vymizení, uhelné elektrárny. 

A co říci na závěr? Exkurze uhelné elektrárny Ledvice byla moc hezkým doplňujícím programem, protože samotná cesta vlakem do Ústí nad Labem byla stejně větším zážitkem.

Pavel Bórik 
učitel praktických předmětů

3.7.2023

Archivy© 2013 - 2024, Střední průmyslová škola na Proseku.