Exkurze na primárním okruhu JE Dukovany

Vybraní žáci naší školy (Michal Pancl a Dominik Novotný – 3Ea), kteří jsou zapojeni do programu Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu byli společně s DofE koordinátorem Vladimírem Křivkou v rámci DofE jaderné dovednosti ČEZ na exkurzi v primárním okruhu jaderné elektrárny Dukovany. Do reaktorového sálu jaderné elektrárny Dukovany se člověk jen tak nepodívá. Díky spolupráce ČEZ  a DofE se nám tak vyskytla jedinečná možnost, kterou nešlo odmítnout a tak jsme se vydali 14. 4. 2023 do Dukovan.

Návštěva reaktorového sálu začíná šatnami. Každý se tu musí svléknout do naha. Kompletně jsme se převlékli do oblečení žluté barvy i s ponožkami, trenýrkami a helmou žluté barvy. Ten kdo vstupuje do reaktorového sálu, musí dostat také dozimetr. Návštěvník reaktorového sálu žádnou dávku radioaktivity neobdrží. Radiační pozadí na reaktorovém sále je srovnatelné s přirozeným radiačním pozadím např. v Praze. Do reaktorového sálu se vchází pancéřovými dveřmi. Aktivní zóna byla zhruba 12 metrů pod našimi nohami. Během exkurze jsme mimo reaktorového sálu prošli i mnoho dalších prostor v primární části elektrárny. V rámci exkurze jsme se dověděli mnoho informací o jaderné bezpečnosti, jednotlivých technologických částí, které zajišťují chod primárního okruhu jaderné elektrárny.

Poslední část DofE jaderné dovednosti ČEZ proběhne v JE Dukovany 12. 5. 2023. Exkurze bude tématicky zaměřena na elektrickou část elektrárny (synchronní generátory, vývod výkonu z elektrárny, transformátory, záložní napájení, vlastní spotřeba apod.) a na skladování jaderného paliva.

Ing. Vladimír Křivka, Ph.D.

25.4.2023

Archivy© 2013 - 2024, Střední průmyslová škola na Proseku.