Exkurze do jaderného reaktoru VR-1

V pátek 5. 4. 2024 byli vybraní žáci ze tříd 1EA/B a 2EA společně s vyučujícím Pavlem Bórikem, pod zaštiťující osobou Ing. Vladimírem Křivkou, Ph.D., v rámci vzdělávání a rozšiřování znalostí o možných zdrojích výroby energie a předmětu Elektrotechnika a elektronika, na exkurzi výzkumného jaderného reaktoru, který nese označení VR-1 (VRABEC-1). Jaderný reaktor provozuje Katedra jaderných reaktorů (KJR) Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské (FJFI) Českého vysokého učení technického v Praze, v části Trója.

Během exkurze se studenti dozvěděli mnoho poznatků o jaderné energii, jaderném palivu a funkci jaderného reaktoru, ale i funkci jaderných zbraní, spolu s bezpečností či o samotném procesu obohacení a následnému užití uranu 235 a 238. Taktéž jsme nahlédli pod pokličku strojního a systémového vybavení reaktoru – velín, až po přímou ukázku, jak přesně reaktor funguje při štěpení uranu a výrobě energie.

Celá exkurze proběhla s odborným výkladem a s praktickými zkušenostmi studentů, rovněž spolu s historkami a příhodami za celou dobu provozu, tohoto výzkumného reaktoru VR-1.

A co říci na závěr? Jaderné energii zdar, vědě a výzkumu nazdar.

Pavel Bórik

11.4.2024