8. a 22. místo na Robotex International v Estonsku

25. – 26. listopadu 2022 se konal 21. ročník mezinárodní robotické soutěže Robotex International v Sauku Surhall v estonském Talinnu. V letošním ročníku soutěže pořadatelé připravili 18 robotických disciplín. Celkem se zúčastnilo soutěže 2894 soutěžících z 28 zemí světa. Robotická klání sledovalo v místě dějiště asi 4000 návštěvníků.

Součástí soutěže bylo Robotex EXPO, kde se účastníci i návštěvníci mohli seznámit s inženýrskými řešeními, produkty a službami mnoha robotických a technologických společností (např. KÕU Mobility Group, Stoneridge, Solaride, kood/Jõhvi, Schbot, TalTech, Milrem Robotics) s praktickými ukázkami. Kromě toho byly na místě k vidění různé studentské projekty. Na akci byly představeny dva nové estonské startupy: Justacart nabídl hostům k prozkoumání nákupní košík založený na umělé inteligenci a Pickitwise přinesl publiku autonomního robota na sběr jahod. Kromě toho byl k vidění i Bellabot – gastro robotická obsluha. Dalším doplňkovým programem soutěže byly workshopy pro nadšence do robotiky. Souběžně se soutěžemi se v Rock Lounge Saku Suurhall konala dvoudenní konference o hybridních technologiích „Reality R“, kdy těžištěm konference byla dnešní aktuální témata – AI, vojenský průmysl, kybernetická obrana, průmysl 5.0 a vzdělávací v robotice.

Naši školu reprezentovali na soutěži 2 týmy:

Název týmu: Prosečtí
Složení týmu: Ivan Hvězda 3EB, Adam Paleček 3EB, Kryštof Sítek 3EB, Jan Trnka 3EB, Adam Šťastný
Název robota: Robot Bobik 2.0
Kategorie soutěže: Line follower
Umístění: 8. místo z 34

Název týmu: Pooltühi kalakonserv
Složení týmu: Matěj Benterari 3EA, Filip Heřman 4EA, Lukáš Najman 4EA, Dominik Novotný 3EA, Jan Přibyl 4EA
Název robota: Veokilt rebenenud tahavaatepeegel
Kategorie soutěže: Lego Line follower
Umístění: 22. místo ze 44

Technickou a morální podporou byli Ing. Jaroslav Bušek, Ph.D a Ing. Vladimír Křivka. Ph.D.

Robotex International 2022 organizovala Nezisková asociace Robotex. Podporovateli a partnery Robotexu letos byli TalTech, Tallinn city, EAS, SA KÜSK, Starship, KÕU Mobility Group, Stoneridge Electronics, Flight Academy, Schbot, Droon.ee, Insplay, SK ID Solutions, Milrem Robotics, RoboMiku, Teval electronics, 3KGroup, kood/Jõhvi, Velvyslanectví USA v Estonsku, TEAHU, HARNO, Digipurk a další.

Účast na soutěži byla financována z projektu Erasmus a z příspěvku MHMP v rámci Celoměstské podpory ve vzdělávání pro rok 2022.

Ing. Vladimír Křivka, Ph.D.

6.1.2023

Archivy© 2013 - 2023, Střední průmyslová škola na Proseku.