5. ročník národního finále Horizon Grand Prix. 

Naši studenti Ondřej Koloničný, Ondřej Merth, Lukáš Kopřiva a Václav Veverka se ve dnech 17. 4. – 18. 4. 2019 zúčastnili českého národního finále RC modelů aut na vodík, který se konal v ostravském Trojhalí.

Tři desítky středoškolských týmů, šest hodin na dráze, stovky najetých kilometrů. Tak vypadaly dva dny studentských závodů autíček na vodík.

Studentské týmy zapojené do programu několik měsíců pracovaly na vlastním modelu auta na vodík v měřítku 1:10, které na první pohled vypadá jako běžné autíčko na dálkové ovládání. Od běžných modelů se však liší především svým dojezdem. To je možné i díky inovačním úpravám, které jsou výsledkem čtyřměsíční týmové práce studentů na stavbě modelu. Vlastní stavbě předcházely pokusy, experimenty a konzultace s odborníky z praxe.

Šestihodinový závod, jehož cílem je ujet co nejvíce kol na závodní dráze, důkladně prověří, kdo auto navrhl nejlépe. Časová náročnost závodu demonstruje výhody vodíku – zatímco se samotnou baterií dokáží auta na dálková ovládání jezdit maximálně 15 minut, s vodíkovým pohonem je to až hodina. Inovativní prvky v konstrukci musí žáci navrhnout sami, k dispozici mají jen základní hardware. Některý tým sází na optimalizaci baterií a hmotnosti, jiný na řidičské schopnosti, či aerodynamiku karoserie.

Od roku 2014 se program Horizon Grand Prix rozrostl na téměř 200 týmů po celém světě. Vítězové národních kol postupují na světové finále, které letos proběhne v červnu v Praze na Veletrhu vědy Akademie věd.

PaedDr. Jiří Diviš, Tomáš Hajdučík

6.5.2019© 2013 - 2019, Střední průmyslová škola na Proseku.