4. místo na Robotex International 2023 v estonském Tallinnu

17. – 18. listopadu 2023 se konal 22. ročník mezinárodní robotické soutěže Robotex International v Unibet aréně v estonském hlavním městě Tallinn. V letošním ročníku soutěže pořadatelé připravili 14 robotických disciplín. Celkem se zúčastnilo soutěže 887 týmů z 26 zemí světa. Robotická klání sledovalo v místě dějiště více než 3000 návštěvníků.

Naši školu reprezentovaly na soutěži 3 týmy. Nejlepší umístění měl tým žáků 2Ea (Havlík, Šťastný, Popov) s robotem Sumec  v disciplíně Mini sumo, který postoupil ze základní skupiny a přes semifinále a osmifinále se dostal do čtvrtfinále a nakonec vybojoval nečekané 4. místo z celkem 54 přihlášených týmů. Velikou zásluhu na výborném umístění robota Sumce mají také další žáci ze 2Ea (Houdek, Jarý, Šimáček), kteří na návrhu a realizaci robota participovali.

Další tým (Paleček, Sítek , Trnka – 4Eb) z naší školy soutěžil s robotem Bobík, který měl za úkol co nejrychleji projet trať po černé čáře. Bobík závodil na plný svůj výkon a obsadil krásné 13. místo ze 41 přihlášených robotů.

Třetím týmem za naši školu byl tým složený z žáků 4Ea (Novotný, Pancl, Krauz) s robotem Krysa2, která měla za úkol najít střed labyrintu. Krysa2 bohužel střed bludiště ve stanoveném časovém limitu 5 minut nenašla. Nutno podotknout, že střed bludiště našli pouze 4 roboti z celého závodního pole, a tak pořadí ostatních určovala nejbližší vzdálenost od cíle. Krysa2 se umístila na 12. místě z 15 přihlášených týmů.

Během soutěže probíhal festival Robotex EXPO, kde se účastníci i návštěvníci mohli seznámit s inženýrskými řešeními, produkty a službami mnoha robotických a technologických společností včetně vysokých škol: the Estonian Aviation Academy, TalTech, TTK University of Applied Sciences, Stoneridge Electronics, Schbot, RoboMiku, 3KGroup, 3D Koda, Argo, AirJump, Studentsatellite program, TalTech Automotive Sports Club, Cufa Drift RC, ProtoFactory, kood/Jõhvi and SK-ID Solutions in cooperation with CTF-Tech. Nejmladší soutěžící si zasoutěžili na Robot League a prezentovali své práce na téma „My Car Free City“. Letos se zúčastnilo téměř 800 dětí ze 162 týmů. Dalším doplňkovým programem soutěže byly workshopy pro nadšence do robotiky.

Robotex International 2023 byl organizován neziskovou organizací Mittetulundusühing Robotex. Podporovateli a partnery robotické soutěže v letošním roce byli: TalTech, TTK University of Applied Sciences, the Estonian Aviation Academy, Stoneridge Electronics, the city of Tallinn, Tallinn Green Capital Initiative, Unibet Arena, FunTimes OÜ, CTF-Tech, Nexpo, Schbot, Airjump, Eesti Teadus- ja Huvihariduse Liit, Reminet, Argo Kirjastus, Junior Achievements Eesti, 3K Group, 3D Koda, Reminet, Balsnack, Tere AS, Kadarbiku, Raisio, Saku, Corny, GKR Trade, InGame, Proto Science Museum, Mustamäe keegel.

Účast naší školy na soutěži byla financována z projektu Erasmus+ a z příspěvku MHMP v rámci Celoměstské podpory ve vzdělávání pro rok 2023.

Ing. Vladimír Křivka, Ph.D. a Ing. Jaroslav Bušek, Ph.D.

27.11.2023

Archivy© 2013 - 2024, Střední průmyslová škola na Proseku.