3EA na exkurzi v ABB Polovodiče

V pátek 14. 12. 2018 navštívila třída 3EA v rámci předmětu Elektrotechnika a elektronika s Ing. Vladimírem Křivkou, Ph.D firmu ABB Polovodiče v Praze.

Na exkurzi jsme se dozvěděli informace o firmě ABB, o výrobě a vlastnostech křemíku pro polovodičovou výkonovou elektrotechniku, prošli jsme celou výrobu ABB Polovodiče a dozvěděli jsme se o jednotlivých technologických krocích při výrobě výkonových polovodičových součástek. Žáky nejvíce zaujala práce v tzv. čistých prostorech.

Výkonové polovodiče jsou součástky s velmi vysokou spolehlivostí, které dokážou řídit elektrický výkon, měnit velikost elektrického napětí a elektrického proudu a vyznačují se schopností pracovat s velkými výkony. Jsou jádrem mnoha technologií, jako jsou přenosové systémy vysokého napětí stejnosměrného proudu (HVDC), trakce, pohony s proměnnými otáčkami a propojení obnovitelných zdrojů energie, jako je větrná a solární energie, s přenosovou a distribuční soustavou. Výkonové polovodiče mají zásadní význam pro rozvoj chytřejších elektrických sítí, v nichž je větší využívání obnovitelných zdrojů energie spojeno s lepší kontrolou toků energie pro větší spolehlivost a efektivitu, Portfolio produktů obsahuje GTO, IGBT, IGCT, tyristory a diody (vč. svářecích diod pro bodové svařování v automobilovém průmyslu) v oblasti  od 150 A do 12000 A a 200 V do 8500 V.

Exkurze byla pro studenty přínosná a efektivně doplnila učivo elektroniky.

Ing. Bc. Vladimír Křivka, Ph.D.

19.12.2018© 2013 - 2019, Střední průmyslová škola na Proseku.