2EA na exkurzi – Jaderný reaktor VR1

Dne 7. 2. 2018 byla třída 2EA společně s vyučujícím Ing. Vladimírem Křivkou v rámci předmětu EaE (Elektrotechnika a elektronika) na exkurzi – školní jaderný reaktor VR1 (Vrabec), který provozuje Katedra jaderných reaktorů (KJR) Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské (FJFI) ČVUT v Praze – Troji.

Reaktor je určen pro výuku a výcvik studentů a odborníků z jaderné oblasti. Díky variabilitě a rozsáhlému množství experimentálních úloh, které mohou být dále na míru upraveny, je jedním z pilířů vzdělávání v oblasti.
Reaktor dlouhodobě spolupracuje se značným množstvím zahraničních institucí a to nejen v Evropě ale i po celém světě.
Pracoviště reaktoru je zapojeno do mnoha věděckovýzkumných projektů od studentských prací až po rozsáhlé společné projekty řešené na národní i mezinárodní úrovni.

Během exkurze se studenti dozvěděli mnoho informací o strojních součástech jaderných reaktorů, výrobě jaderného paliva, principu jaderných reaktorů a elektráren, práci operátora jaderného reaktoru, řídících systémech jaderného reaktoru, jaderné bezpečnosti, jaderné energetice a likvidaci jaderných odpadů. Exkurze vhodně doplnila výuku předmětu EaE, ŠVP: Elektrické točivé stroje, Výroba a rozvod elektrické energie.

Ing. Vladimír Křivka

19.2.2018