1. a 3. místo na soutěži Merkur perFEKT Challenge

19. 11. 2019 se konal již 7. ročník soutěže Merkur perFEKT Challenge, kterou pořádá Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií (FEKT), VUT v Brně. Soutěž je určena pro čtyřčlenné středoškolské týmy, které baví technika, rádi programují, bastlí a staví ze stavebnice Merkur. Z naší školy se zúčastnily dva čtyřčlenné týmy. Celkem se soutěže zúčastnilo 50 týmů, které přijely ze středních škol z různých koutů republiky. Závodilo se celkem v 9 kategoriích. První z každé kategorie postupuje do superfinále.

Tým Jazdaa v kategorii Svalem na robota se umístil na 1. místě a postoupil do superfinále, které se bude konat 28. 1. 2020. Své prvenství jsme tak z minulého ročníku obhájili.

Tým Aivolution se v kategorii Synchronní generátor s permanentními magnety umístil na 3. místě.

Svalem na robota
Z připravených komponent realizujte robotické vozidlo, které bude možné řídit pomocí svalu na holeni (anterior tibialis), popřípadě i jiným, tak aby mohlo projet navrženou dráhu. Pro stavbu vozidla máte k dispozici stavebnici Merkur pásový podvozek se dvěma motory, střední stavebnici Merkur, Arduino Uno s motor shieldem pro řízení, dva moduly s EMG zesilovači, a elektrody. Jednotlivé týmy budou soutěžit v projetí vytyčené dráhy na čas. Hodnotit se bude kvalita mechanického sestavení, způsob zpracování EOG signálu a rovněž konečný čas na dráze. 

Synchronní generátor s permanentními magnety
Soutěžící zrealizují čtyřpólový synchronní generátor s permanentními magnety a soustředěným vinutím v uspořádání Qs/2p (počet zubů statoru/počet pólů) = 6/4. Z jednotlivých dílů sestaví magnetický obvod statoru a na jeho zubech pak navinou vinutí. Provedou správné zapojení jednotlivých cívek vinutí a ověří parametry generátoru.  

Ing. Vladimír Křivka, Ph.D.

     

26.11.2019

Archivy



© 2013 - 2022, Střední průmyslová škola na Proseku.